TECHNIK OGRODNIK
Ogrodnictwo jest jedną z gałęzi gospodarki w naszym kraju, w której coraz większą rolę odgrywa mechanizacja. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy będą potrafili obsługiwać nowoczesne maszyny i urządzenia. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych ogrodników, którzy będą nie tylko dużo produkować ale również produkować zdrową żywność.
Ogrodnictwo związane jest też z kształtowaniem życiowej przestrzeni człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych oraz z uwzględnieniem rozmaitych czynników. Według prognoz specjalistów, zajmujących się badaniem rynku pracy, ogrodnicy stanowią grupę „zawodów przyszłości”.
Ogrodnik to dzisiaj jednym z najbardziej pożądanych i przyszłościowych zawodów, poszukiwanym na europejskich rynkach pracy.
Możliwości zatrudnienia
Ogrodnicy mogą pracować na własny rachunek, czyli prowadzić własne gospodarstwa ogrodnicze, np. plantacje, sady, szkółki roślin ozdobnych oraz kwiaciarnie i firmy wykonujące dekoracje roślinne lub znaleźć zatrudnienie:
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, zajmujących się uprawą warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych;
- w gospodarstwach szkółkarskich oraz gospodarstwach z uprawami roślin zielarskich i grzybów jadalnych;
- w gospodarstwach agroturystycznych i ekologicznych;
- w firmach ogrodniczych, które realizują projekty dotyczące aranżacji ogrodów lub wykonują inne usługi na terenach otwartych według zapotrzebowania klientów;
- do pielęgnacji różnego rodzaju parków, skwerów czy ogrodów botanicznych – najczęściej tych, które tworzą obiekty chronione, arboretum bądź są pomnikami przyrody;
- w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, firmach zajmujących się dekoracjami roślinnymi, bukieciarstwem i florystyką.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
Kształcenia w zawodzie technik ogrodnik obejmuje dwie kwalifikacje zawodowe:
OGR.02. Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych.
OGR.05. Planowanie i organizacja prac ogrodniczych.