Tradycje

Okres powojenny

Historia Zespołu Szkół

 

Historia współczesna 2008-2019

 

Absolwenci naszej szkoły

Nauczyciele, którzy kiedyś nas uczyli

 

Strona startowa

 
 
 
Historia szkolnictwa zawodowego w Opolu Lubelskim
 

Historia szkolnictwa zawodowego w naszym mieście sięga czasów oświecenia, kiedy to z inicjatywy księdza Stanisława Konarskiego- reformatora ustroju państwa, szkolnictwa i wychowawcy polskiego społeczeństwa powstała w 1761 r. jedna z pierwszych w Europie i Rzeczypospolitej szkoła zawodowa. Jej rektorem został ksiądz pijar Ignacy Konarski- brat Stanisława Konarskiego.
 
Młodzież ucząca się w Gymnasium Artificum, pochodząca z okolicznych wsi i miasteczek, zdobywała bezpłatnie wykształcenie w zawodach: tkacza, szewca, kowala, garbarza, rymarza i wikliniarza. Szkoła funkcjonowała około 30 lat. Szczegółowe informacje o jej organizacji oraz losach znajdują się w różnych publikacjach zgromadzonych w bibliotece szkolnej.
 
Działalność opolskiego "Gimnazjum Artificum" zapoczątkowała tradycje nowożytnego szkolnictwa zawodowego w Polsce. Do tych tradycji starano się nawiązać u progu II Rzeczypospolitej. W dobrach Kleniewskich we Wrzelowcu funkcjonowała od wielu lat szkoła koszykarska. W latach 1922-1923 powstała koncepcja przeniesienia jej do Opola. Inną zaś przeniesienie Seminarium Nauczycielskiego z Solca nad Wisłą do Opola. Seminarium Nauczycielskie funkcjonowało w Opolu bardzo krótko- trzy miesiące. Zostało przeniesione do Białej Podlaskiej. Z myślą o realizacji tych koncepcji oświatowych władze gminy Opola rozpoczęły odbudowę gmachu pałacu Lubomirskich. Pałac ten przekazany przez Rozalię Rzewuską Paskiewiczowi a następnie odsprzedany rządowi carskiemu, stanowił do 1913 roku koszary wojskowe. W trakcie działań wojennych został spalony i doszczętnie ograbiony. Tych szczytnych zamiarów władz gminy nie udało się jednak zrealizować. Bowiem w trakcie prowadzonych prac remontowych znów wybuchł pożar, który strawił podłogi i otwory okienne. Według przekazów ówczesnych świadków tych wydarzeń, ogień wybuchł na skutek nieostrożności robotników i nadzorującego pracę majstra. Brak środków finansowych sprawił, że przez kilka następnych lat budynek ten stał opustoszały. Jednak koncepcja utworzenia w Opolu szkoły zawodowej została zaniechana.
 
 

 
 
Strona wyświetlona 43171 razy
© Robert Rusek dla Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim